Nowoczesny sklep lub butik to dzisiaj nie tylko miejsce, w którym dokonujemy zakupów. Właściciele centrów handlowych jak i poszczególnych marek odzieżowych, sportowych, z artykułami dla dzieci itp. muszą zadbać aby klient czuł się wchodząc do ich placówki komfortowo. Pod pojęciem merchandising kryje się zestaw dobrych praktyk służących stworzeniu optymalnych warunków psychicznych i materialnych wspomagających sprzedaż produktów i usług. Wśród elementów merchandisingu wyróżnia się: dobry produkt w dobrej cenie, ale równie ważne jest dobre otoczenie i jago prezentacja jak również ilość dostępnego towaru i ogólna dobra atmosfera. Projektanci wnętrz muszą więc tak zaaranżować sklep lub powierzchnię handlową aby dostarczała ona klientowi przyjemnych doznań estetycznych, wizualnych i zapachowych. Sztuka przyciągania zaczyna się już od witryny sklepowej. Zmieniające się dekoracje, układ odpowiednie oświetlenie mają za zadanie skupić wzrok i przypadkowego konsumenta zmienić w leada czyli potencjalnego klienta. Po przekroczeniu progu sklepu lub galerii główną rolę zaczyna odgrywać to co nas otacza czyli kolor, światło, meble sklepowe oraz inne elementy wyposażenia wnętrz jak również ekspozycja towaru. Design nowoczesnych mebli sklepowych to już prawie dziedzina sztuki. Wizerunek sklepu to szerszy koncept działań marketingowych składający się na ogólne postrzeganie marki odzieżowej, sportowej, spożywczej i każdej innej. Dobór mebli sklepowych jak i ogólna aranżacja wnętrza handlowego będzie różnić się w zależności od tego komu sklep jest dedykowany. Najszybciej zmieniają się trendy w modzie więc również sklepy z obuwiem i ubraniami będą musiały zmieniać się najszybciej. Ważny jest też wiek i upodobania klienta. Zanim projektant zaprojektuje, a wykonawca wykona wyposażenie sklepu firma musi przeprowadzić szereg badań marketingowych aby wiedzieć czego klient danej marki potrzebuje i oczekuje.
Na wyposażenie powierzchni handlowej składa się wiele elementów takich jak: różnego typu regały sklepowe w tym regały przyścienne, gondole i wyspy sprzedażowe, stojaki i wieszaki różnego zastosowania. W zależności od projektu sklepu do wykonania mebli używa się stali czarnej lub nierdzewnej, szkła, ceramiki, drewna czy płyty. Umiejętne połączenie tych materiałów pozwala uzyskać ciekawe czasem zaskakujące efekty.
Aranżacja wnętrz sklepów i powierzchni handlowych to proces nieustający. Wyżyłowana konkurencja cenowa sprawia, że aby zatrzymać klienta przy swoim brandzie nie wystarczy dobra cena na dany produkt czy usługę. Dlatego właściciele marek szczególnie odzieżowych co jakiś czas przeprowadzają remodeling swoich sklepów tak aby ich wystrój był wciąż nowoczesny i estetyczny. Modernizacji ulegają nie tylko meble sklepowe ale również cała koncepcja wnętrza. Obecnie wnętrza projektowane są tak aby pozwalały klientowi w sposób wygodny i intuicyjny poruszać się po sklepie. Regały, gondole i wyspy sprzedażowe mają prezentować produkt, ale jednoczenie nie zakłócać swobodnego przemieszczania się między działami. Witryny sklepowe z nowymi kolekcjami lub ciekawe aranżacje wewnątrz pomieszczenia przedstawiają klientowi trendy w modzie i designie.